بهترین لابراتوار دندانسازی تهران
انواع پروتز که در لابراتوار دندانسازی ساخته می شود

چه نوع پروتزهایی در لابراتوارهای دندانسازی ساخته می شود؟

لازمه بدانید پروتزهای مختلفی توسط تکنسین های دندانساز ساخته می شود. آشنایی با پروتزهای دندانی شما را نیز با خدمات لابراتوارهای دندانسازی آشنا می کند.

اما کمی به عقب بر می گردیم و در قدم اول شاید بد نباشد که با مفهوم کلی پروتز آشنا شوید.

به هر جسم مصنوعی که جایگزین قسمتی از بدن گردد پروتز گفته می شود.حال این پروتز جایگزین عضو یا اندام از دست رفته می شود تا اندام یا عضو بتواند تمام یا بخشی از عملکرد از دست رفته را به دست آورد. ناگفته نماند که در برخی از موارد نیز پروتز تنها جنبهٔ زیبایی دارد.

از انواع پروتزها می‌توان به دندان مصنوعی، پای مصنوعی، دست مصنوعی و… اشاره کرد.

و اما …

پروتز دندان چیست و چگونه ساخته می شود؟

منظور از اصطلاح پروتز دندان، دندان مصنوعی یا تعویض دندان است. این پروتزها انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان استفاده می شود تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی تمام دندان ها بکار برده می شوند و عموما دندان مصنوعی نامیده می شوند.

بعد از مرحله قالب گیری توسط دندانپزشک از بیمار،قالب های گرفته شده به لابراتوار دندانسازی ارسال می شود و  پروتزهای دندانی توسط تکنسین دندانساز ساخته می شود.

 

انواع پروتز دندان:

در زمینه جایگزینی دندان های از دست رفته از سه نوع پروتز دندان استفاده می شود که شامل پروتز دندان متحرک ، پروتز دندان ثابت و پروتز ایمپلنت می باشد.

که هر کدام دارای سیستم های مختلف است که توسط دندانپزشک با توجه به طرح درمانی که برای بیمار در نظر می گیرد انتخاب می شود.

در حقیقت پروتز دندان دارای دو نوع کلی ثابت و متحرک می باشد که برای واضح تر شدن موضوع و آشنایی بیشتر به سه دسته بالا تقسیم کردیم.

در ادامه به معرفی بیشتر این پروتزها می پردازیم.

 

پروتز دندان متحرک

پروتزی می باشد که توسط بیمار قابل در آوردن می باشد.گاهی به دلایل متعدد نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد.در این صورت پروتز دندان متحرک به کمک افراد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته می آید.

پروتز دندان متحرک بر سه نوع اند:

 • پروتز دندانی پارسیل  (partial prosthesis)

 آن چیزی که در بین عموم جامعه با عنوان « دندان تکه ای » موسوم است همین نوع از انواع پروتز دندان هستند. پروتز دندان پارسیل خود انواع گوناگونی دارد: برای مثال پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر )، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرند.

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر )

نوع دیگر پروتز دندان پارسیل پروتزهای کرم کبالت است که از قدیم الایام به عنوان درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد (کسانی که دندانهای خلفی _دندانهای عقبی _خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند ) یا کسانی که به هر دلیل نمی خواهند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند مورد استفاده قرار می گرفته است.

پروتزهای کرم کبالت

 این انواع پروتز دندان شامل ترکیب آکریل (بخش صورتی دست دندان « لثه پروتز ») و آلیاژ فلزی هستند که بخش عمده آن را کرم و کبالت شامل می شود. معمولا به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز دندان پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به صورت رنگ دندان می باشد و به آن ها پروتز دندان پارسیل felexite  گفته می شود.

 

 • پروتز کامل دندان یا دست دندان  (denture)

پروتز کامل دندان متحرک را افرادی استفاده می کنند که تمام دندان های خود را از دست داده اند.

 حتما دست دندانهای پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها را دیده اید. هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی، استفاده از این انواع پروتز دندان متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتز کامل دندان متحرک

پروتز دندان کامل نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است.

نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود یکی دندان ها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » موسوم است. این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

نقش پروتز دندان کامل یا پارسیل با لثه نرم چیست؟

در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت ۱-۲ میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده می شود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود.

 اگر پروتز دندان با لثه نرم قرار باشد که به طور دایم مورد استفاده قرار بگیرد، هرچند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت تر است اما نه تنها کارآیی آن بسیار پایین تر است بلکه باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد میشود. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای قابل انعطاف (لثه نرم) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتری ها و قارچ ها در خلل و فرج آنها زیاد است.

 

 • پروتز دندان اوردنچر  (over denture)

مشکل پروتزهایی که در بالا توضیح دادیم داشتن لقی آنها است بویژه در مورد بیمارانی که بافت (استخوان فکی لثه) مناسبی نداشته باشند.

پروتز دندان اوردنچر  پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت

اوردنچر نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند(پروتزهای متحرک متکی بر ایمپلنت).

در واقع توسط ایمپلنت محکمتر به فک می چسبند،( به حالت دگمه فشاری هستند)

بدین ترتیب باز بیمار پروتز متحرک دارد ولی لقی آن بسیار کمتر است و درنتیجه توانایی خوردن غذاهای بهتری با آنها دارد.

 

پروتز دندان ثابت

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است.

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضاٌ دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود.

گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال)، روکش به کمک سیستم جویدن فرد می آید.

پروتز دندان ثابت بر دو نوع اند:

 • روکش تک واحدی دندان  (single dental crown)

روکش تک واحدی دندان

در مواردی مثل پوشاندن یک دندان بدرنگ، بدشکل، آسیب دیده یا شکسته شده که ریشه ی آن سالم است، پوشاندن دندان به منظور حفظ ظاهر و زیبایی آن،نگهداری یک پرکردگی، محافظت از یک دندان ضعیف و گاهی برای اتصال یک بریج،روکش های دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. 

روکش های تمام فلزی ، روکش های سرامیکی و روکش ترکیبی فلز +سرامیک که امروزه بیشتر رایج است از انواع روکش ها محسوب می شوند.

 

 • بریج دندان  ( dental bridges)

بریج دندان

 این نوع پروتز دندانی معمولا زمانی استفاده می شود که شما یک یا چند دندان خود را از دست داده اید و بین دندان های سالم شما جاهای خالی قرار دارند، در این حالت پلی بین دو دندان سالم مجاور زده می شود و جای خالی را پر می کند که اصطلاحا به آن بریج می گویند.

یک بریج ثابت قابل بیرون آوردن نیست و فقط دندانپزشک می تواند آن را خارج کند. آلیاژ طلا، آلیاژ فلزی، ترکیبی از چینی و سرامیک و همچنین ترکیبی از چینی و فلز از انواع جنس بریج ها هستند.

 

پروتز دندان ایمپلنت

ایمپلنت از انواع پروتز ثابت است که امروزه به دلیل ظاهر زیبا و ماندگاری بالا بهترین نوع جایگزینی دندان های از بین رفته محسوب می شود.

ایمپلنت دندان، در واقع پایه ای فلزی و پیچی شکل است که درون استخوان فک کار گذاشته می شود و جنس آن از تیتانیوم خالص بوده و به عنوان پایه ای برای روکش های جایگزین تاج دندان به کار می رود.

پس از اینکه ایمپلنت درون استخوان فک قرار داده می شود، سه تا چهار ماه طول می کشد تا فرایند الحاق استخوان شکل بگیرد و استخوان فک به ایمپلنت جوش بخورد.

پس از این فرآیند دندانپزشک فرآیند قالب گیری را انجام داده و قالب را برای ساخت روکش ایمپلنت به لابراتوار ارسال می کند تا دندان های جدید که کاملا به دندان های طبیعی شباهت دارند روی این ریشه های مصنوعی یا پایه تیتانیومی نصب شوند.

پروتز دندان ایمپلنت

تا به اینجا سعی کردم توضیحات کلی در مورد پروتزهای دندانی داده باشم چون هر کدام از موارد بالا باز سیستم های مختلفی دارد و شامل حوزه های گسترده تری می شود.

اگر سوالی دارید پایین همین صفحه پیام بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

زینب رحیم زاده دندانساز

 

امتیاز شما به مطلب
[Total: 23 Average: 4]

۵ دیدگاه ها

 1. ممنون از توضیحات خوبتون
  می خواستم بدونم ساخت پلاک ارتودنسی و پروتز های فکی صورتی هم توی کار لابراتوار ها هست یا نه؟

 2. امیر کرمی سایر

  با. عرض سلام و خسته نباشید. انشالله که بتوانیم از زحماتتون در ارائه مطالب بهرمند شویم. ودر صورت امکان ویاری خداوند خدمت برسبم واز اموزشهاتون استفاده کنیم زنده باشید

 3. باسلام.بسیارازگفته های شماخرسندشدم وامیدوارم درادامه بتوانم ازمطالب ارزنده شماکمال استفاده روببرم.باارزوی سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super