بهترین لابراتوار دندانسازی تهران
مراحل ساخت ایمپلنت در کارخانه

مراحل ساخت ایمپلنت در کارخانه

در این مقاله سعی داریم تا در مورد مراحل ساخت ایمپلنت در کارخانه صحبت کنیم.شاید بهتر باشه اول بدانیم که ایمپلنت ها از چه جنسی هستند.در ساخت ایمپلنت از شمش های کوچک تیتانیوم استفاده می شود.فلز تیتانیوم از فلزات non_Precious  محسوب می شود.

خیلی ها فکر می کنند چون تمام ایمپلنت ها از یک جنس هستند،بنابراین از لحاظ کیفیت یکی هستند.این تفکر اشتباه است چون علم ساخت ایمپلنت در حال رشد است و ایمپلنت های جدیدتر مزیت های بیشتری دارند و می تواند جراحی آن ها ساده تر انجام شود.

فرآیند تولید ایمپلنت دندانی

به علت متعدد بودن مراحل ساخت ایمپلنت در کارخانه هزینه تمام شده آن بالا می رود و از طرفی دیگر بعضی از این مراحل دست ساز بوده و هنوز مکانیزه نشده اند.

کمپانی هایی که طراحان مهندسی ایمپلنت های جدید هستند هزینه های سنگینی برای تحقیق و طراحی می پردازند و سازندگانی که بعد از چند سال این طرح ها را کپی می کنند هزینه طراحی ندارند بنابراین مدل های جدیدتر ایمپلنت هزینه های بالاتری دارند.

ابتدا باید فلز تیتانیوم توسط حرارت دیدن به گرید مورد نظر رسیده باشد و یا آلیاژ آن تهیه شود بعداز آن مفتول هایی با قطرهای لازم ساخته می شود این قطرها به تناسب قطر ایمپلنت هایی است که باید تولید شود.این همان شمش های کوچک تیتانیومی است که ابتدای مقاله گفته شد.

cnc برای تراش و تولید ایمپلنت های دندانی

مفتول تیتانیوم به ماشین  CNC وصل شده و سطح داخلی وخارجی آن طبق نقشه مهندسی شده تراشیده می شود. هر چه گرید تیتانیوم سخت تر باشد میزان فرسودگی فرزهای الماسی دستگاه CNC بیشتر خواهد بود و در نتیجه فرزها باید زودتر تعویض شوند.

عدم تعویض فرزهای ماشین تراش CNC باعث می شود رزوه های ایمپلنت چه در داخل و چه در خارج از آن دقت لازم را نداشته باشد وبنابراین هزینه تولید ایمپلنت با آلیاژ تیتانیوم بالاتر از گریدهای پایین تر است.

در این مرحله ایمپلنت ها شسته می شوند تا روغنی که برای خنک کردن فرز استفاده  شده از روی ایمپلنت  ها پاک شوند.

حالاباید ایمپلنت ها سندبلاست شوند برای این کار از اکسید آلومینیوم یا ذرات هیدروکسی آپاتیت و یا گویچه های تیتانیوم استفاده می شود. برای کیفیت بهتر پودر مصرف شده از یک سو وارد مخزن سندبلاست شده و توسط ساکشن بعد از عملیات از سوی دیگر خارج می شود و هرگز نباید این پودر ریسایکل شود.

کمپانی هایی که این کار را انجام نمی دهند حتما تاثیر منفی آن را در کیفیت سندبلاست می بینند.برای عملیات بهتر این کار توسط ربات ها انجام می شود تا سطح ایمپلنت یکنواخت وموثرتر سندبلاست شوند.

بعد از عمل سندبلاستینگ تیتانیوم برای اسیدشویی ارسال می شود.در اینجا برای اینکه داخل فیکسچر آسیب نبیند باید سطح داخلی آن توسط تفلون پوشانده شود انجام این مرحله مستلزم صرف وقت و هزینه زیاد می باشد. پس از اسید شویی ایمپلنت ها دو بار شسته می شوند و برای بسته بندی ارسال می شوند.

 

 

بسته بندی وشماره سریال گذاری هم از مراحل پرهزینه ایمپلنت محسوب می شود و این کار در اطاق تمیز انجام می شود

پس از بسته بندی اولیه ایمپلنت و شماره سریال گذاری وارد آخرین مرحله تولید می شوند و برای استریل کردن با اشعه گاما ارسال می شوند.

سندبلاست واسید شور شدن ایمپلنت ها با عث می شود تا سطح جانبی آن بزرگتر شود.این عمل تا ۴۰۰ برابر سطح جانبی ایمپلنت را بزرگتر می کند و بنابراین تماس ایمپلنت و استخوان ۴۰۰ برابر بیشتر می شود.

سندبلاست ایمپلنت های دندانی

تشکیل استخوان در خلل و فرج ایمپلنت باعث می شود که ایمپلنت به استخوان جوش بخورد که به این پدیده استواینتگریشن گفته می شود درست مثل چسبیدن کامپوزیت به مینای دندان.

در استواینتگریشن پیوند شیمیایی بین استخوان و تیتانیوم وجود ندارد واتصال فقط فیزیکی می باشد و این درگیری به اندازه ای زیاد است که تیتانیوم به استخوان کاملاً جوش خورده به نظر می رسد طوری که بعد از زمان استواینتگریشن حدود ۴۰۰ نیوتن نیرو لازم است تا ایمپلنت از استخوان جدا شود.

SLA یک روش قدیمی برای سندبلاست کردن ایمپلنت است که امروزه هم همین روش انجام می شود حرف S برای SAND BLAST حرف L برای LARGE GRIT به معنای دانه های درشت سندبلاست وحرف A برای واژه ACID WASH به کار رفته است به طور مختصر یعنی اینکه پس از تراشیده شدن ایمپلنت در ماشین CNC باید سندبلاست شود و سپس با اسید شستشو شود تا خلل و فرج ایجاد و موادی که روی ایمپلنت مانده شسته شوند.

RBM این واژه برگرفته از  RESORBABLE BLAST MEDIA به معنای اینکه عمل سندبلاست در محیطی گرم و تحت فشار انجام می شود.این امر باعث شدت کار می شود و همینطور باعث می شود بقایای کمتری از ماده سندبلاست قابل جذب،بر روی ایمپلنت بجا بماند و اگر بقایای ماده روی ایمپلنت بماند قابل تجزیه باشد.در RBM اسیدشوری وجود ندارد.

بهترین سطح برای ایمپلنت SLA است همچنین ممکن است از لیزر برای خشن کردن سطح ایمپلنت استفاده شود،که در این صورت از واژه هایی مثل LASER LOCK یاLASER Print  استفاده می شود.

گروه آموزشی و تحقیقاتی- های دنت
امتیاز شما به مطلب
[Total: ۱ Average: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Watch Dragon ball super