7سوال متداول علاقه مندان به آموزش دندانسازی

۷ سوال متداول علاقه مندان به آموزش دندانسازی

در این سال ها که علاوه بر فعالیت در زمینه ساخت پروتزهای دندانی به آموزش دندانسازی نیز مشغول بودم افراد علاقه مند به حرفه دندانسازی تماس می گرفتند و سوالاتی داشتند که سعی می کنم چند مورد بارز آن را مطرح و تا حد امکان پاسخ دهم.

 

دندانساز کیست؟

وظیفه و شغل یک دندانساز بدین ترتیب است که پس از اینکه دندانپزشک از بیمار قالب گیری کرد و  این قالب را برای لابراتوار ارسال نمود دندانساز بایستی براساس طرح درمان و نظر دندانپزشک ، پروتز دندانی مناسب برای بیمار را تهیه نماید.

با توجه به این توضیحات یک دندانساز و یا لابراتوار دندانسازی بـه هیچ وجه حق پذیرش مستقیم بیمار ( از قبیل پذیرش بیمار، معاینه ، امتحان پروتز ، تطبیق رنگ دندان ها،قالب گیری و … ) را ندارد.

لابراتوار دندانسازی چیست؟

 لابراتوار دندانسازی به محلی اطلاق می شود که طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت و درمان وآموزش پزشکی پس از اخذ مجوز قانونی جهت ساخـت انواع پروتزهای دندانی متحرک ، ثابت و اپلاینس (دستگاه های کمکی) دایر می گردد.

در این لینک می توانید ضوابط تاسیس یک لابراتوار دندانسازی را دانلود کنید.

ضوابط تاسیس لابراتوار پروتزهای دندانی

لازم به ذکر است برای هر متقاضی واجد شرایط و صلاحیت فقط مجوز تأسیس یک لابراتوار صادر می گردد.

چه راهی برای اخذ مدرک دندانسازی است؟

در حقیقت تنها راه دریافت مدرک دندانسازی در ایران شرکت در آزمون سراسری و کسب تراز حد نصاب لازم برای رشته تکنسین پروتزهای دندانی می باشد. البته این رشته از سطح کاردانی به کارشناسی ارتقاء پیدا کرده بود که متاسفانه برگشت به عقب داشته و در مقطع کاردانی دانشجو می پذیرد.

 در صورت قبولی در کنکور و گذراندن دوره دو ساله تحصیلی می توانید هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنید و یا در مراکز دندان پزشکی فعالیت کنید.

با قاطعیت خدمت شما دوست عزیز عنوان می کنم هرگونه وعده در خصوص اعطای مدرک دندانسازی واهی بوده و به هیچ عنوان رسمیتی ندارد. همچنین سرتیفیکت هایی (گواهی نامه) در این خصوص داده می شود که فقط جنبه افتخاری داشته و هیچگونه اعتبار کافی برای دریافت مجوز لابراتوار دندانسازی از سوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ندارد.

سرفصل دروس کاردانی پروتز دندان

سرفصل دروس کارشناسی پروتز دندان

 

دندانسازی آکادمیک(تحصیل در دانشگاه) یا دندانسازی تجربی؟

دوستان حرفه دندانسازی یک حرفه بشدت مهارت محور است.در کنار مهارت حتما علم و دانش نیز برگ برنده در هر حرفه ای می تواند باشد که دندانسازی نیز از این قاعده مثتثنی نیست.

جهت یادگیری این امور، هم می توانید رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم اینکه می توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

بعلت ذات و سیاست آموزشی دانشگاه ها بخصوص در ایران که تمرکز زیادی روی تئوریک کار است دوستان کمتر مهارت لازم را در دانشگاه بدست می آورند.البته کلاس های عملی مربوطه وجود دارد اما به قول اساتید باید شاگردی کرد و توصیه خود اساتید نیز این است که در کنار تحصیل،خارج از دانشگاه با کارآموزی و یا کار در لابراتوارها در شرایط واقعی کار کنند.

از آن طرف بسیاری از دوستانی که بصورت تجربی اقدام به مهارت آموزی می کنند با توجه به کمبود اطلاعات علمی و یا مشخص نبودن اینکه از چه شخصی با چه میزان مهارتی آموزش می بینند شاهد مشکلات زیادی در کیفیت ساخت پروتزهای دندانی توسط این عزیزان هستیم.

طبق تجربه کاری خودم کسانی را موفق دیدم که  کسب علم و مهارت را همچون دو بال برای پرواز خود تقویت می کنند و در هر سطحی که باشند تشنه یادگیری هستند حال چه از  طریق دانشگاه و چه به صورت تجربی وارد حرفه دندانسازی شده اند.

همانطور که در قسمت بالاتر توضیح دادم از لحاظ قانونی مجوز تاسیس “لابراتوار دندانسازی” فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی اعطا می گردد.

اما بعلت اینکه این گروه شغلی در هیچ حالتی اجازه کار برروی بیمار را ندارند و صرفا روی قالب هایی که دندانپزشک از بیمار تهیه می کند کار کرده و همچنین وظیفه ارتباط با بیمار و تمام مسئولیت درمان برعهده خود دندانپزشک خواهد بود افراد بسیاری در این زمینه بصورت دندانساز تجربی فعالیت می کنند و دولت در موضوع لابراتوارهای بدون مجوز ورود نکرده و تا شاکی خصوصی وجود نداشته باشد اقدامی نمی کند همچنین این سال ها جامعه دندانسازان ایران در صدد ساماندهی دندانسازان تجربی می باشد.

 

موقعیت شغلی دندانسازی در ایران؟

حقیقت این است که روز به روز با توجه به شروع افزایش میانگین سنی مردم ایران به تعداد درمان خواهان(بیماران) در حوزه سلامت افزوده می شود.

در پی این نیاز و با نگاه دقیق تر به حوزه دندانپزشکی رشد چشمگیری را شاهد بوده ایم و سرمایه گذاران زیادی وارد این بخش شده اند.از رشد تعداد کلینیک های دندانپزشکی می توانید به خوبی این موضوع را درک کنید. از موارد زیبایی تا ایمپلنت ها که خوب جای خود را در بازار باز کرده اند.

تمامی کلینیک ها برای ساخت پروتزهای دندانی نیاز به همکاری به دندانساز یا لابراتوارهای دندانسازی دارند. در این سال ها مواردی متعددی داشتیم که کلینیک های دندانپزشکی برای داشتن یک لابراتوار اختصاصی افرادی را با تائید مسئول فنی کلینیک(دندانپزشک) برای آموزش ساخت پروتز به مرکز آموزش های دنت معرفی می کردند و ما در خدمتشان بودیم.

 با توجه به این موضوعات بازاری رو به رشد را به شما با قطعیت اعلام می کنم.

 

درآمد دندانسازی در ایران؟

در سایت های خارجی از میزان درآمد مشاغل صحبت می کنند و صد البته با استناد به آن ها می توانم برایتان عدد و رقم بیاورم اما به نظر من این صحیح نیست چون واقعا کلاً سوال اشتباهی است بعلت اینکه ما تفاوت شغل ، خویش فرمایی ، کسب و کار و سرمایه گذاری را به خوبی نمی دانیم.

حتی در جایگاه یک شغل هم بخواهیم نگاه کنیم آیا همه ی هم صنفان درآمد یکسانی دارند؟؟!!!

چون کارم طوری است که با دندانپزشکان زیادی در این سال ها در ارتباط بودم و هستم باید خدمتتان عرض کنم شما یک دندانپزشک را در نظر بگیرید!!!

بارها دیدم دندانپزشکانی که مراجعات بیماران بسیار بسیار پایینی دارند و در حقیقت درآمد اصلی این عزیزان از فعالیت در کلینیک های بخش خصوصی است.از سوی دیگر با دندانپزشکی همکاری دارم که ماهانه چندصد میلیون از مطب شخصی خود درآمد دارد.جدا از اینکه سهامدار اصلی چندین کلینیک دندانپزشکی نیز می باشد.

حال به شما می گویند دندانپزشکان خیلی درآمد دارند!!! (این اصلا عمومیت ندارد.تاکید می کنم اصلاً)

تفکر بیزنسی، میل و جسارت به رشد محدود به عدد و رقم خاصی نیست.

اما در مورد حرفه دندانسازی با توجه به موقعیت شغلی و رو به رشد که توضیح دادم و پشتکار خودتون می توانید درآمد بسیار بسیار خوبی داشته باشید.

 

چگونه می توان حرفه دندانسازی را آموخت؟

جهت یادگیری دندانسازی ، هم می توانید رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم اینکه می توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید.

واحد آموزش مرکز تخصصی ساخت پروتزهای دندانی  های دنت از چند سال قبل اقدام به برگزاری دوره های جامع دندانسازی کرده است که علاقه مندان به حوزه دندانسازی بصورت خصوصی در محیط کاری لابراتوار آموزش داده می شوند و خودشان بصورت عملی انجام داده و نکات لازم به آن ها گفته می شود.

محتوای دوره های جامع بصورت کاملا علمی و عملی می باشد.

اگر سوالی دارید پایین همین صفحه پیام بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

زینب رحیم زاده دندانساز

 

امتیاز شما به مطلب
[Total: 44 Average: 2.8]

۲۴ دیدگاه ها

 1. درود بر شما
  من فارغ التحصیل مقطع ارشد رشته محیط زیست هستم، دو سال کنکور مجدد دادم و بالاخره رشته تکنسین پروتزهای دندانی خرم آباد قبول شدم (ورودی بهمن). دقیقا متوجه هستم که ساخت پروتز مهارت بالایی میخواد به همین دلیل قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم تصمیم گرفتم کمی مهارت در این زمینه بدست بیارم، به یکی از دندانسازان معروف شهر (همدان) مراجعه کردم و شرایط خودمو توضیح دادم در نهایت اطلاعات منو گرفتن که با بنده تماس بگیرن ولی خوب اینکارو نکردن چند بار دیگه هم مراجعه کردم اما اصلا قصد آموزش به بنده را ندارند و نخواهند داشت.
  اینطور که بنده برداشت کردم هیچ پروتزیستی نیست که بخواد به منه دانشجو آموزش بده (تجربیاتشو به اشتراک بذاره).

  ۱- آیا حین تحصیل با وجود کلاس های فشرده میشه وقت گذاشت برای فعالیت در یک لابراتوار؟

  ۲- با توجه با اینکه محل تحصیلم خرم آباد هست به نظر شما میتونم تو همون شهر از ترم اول حین تحصیل در یک لابراتوار و یا دندانساز تجربی مشغول به فعالیت عملی بشم؟ همچنین لابراتوارهایی هم وجود دارند؟

  ۳- اگر اینچنین لابراتوارهایی وجود داشته باشند بابت آموزش و یا فعالیت عملی در اون مرکز هزینه ای از دانشجو دریافت می کنند؟
  به طور خیلی کلی پرسیدم، میدونم پاسخ قطعی نمیتونید بدید اما با توجه به علم و تجربیاتتون خوشحال میشم پاسخ شما رو بشنوم.
  با سپاس

  • سلام دوست عزیز
   ابتدا به انگیزتون و بعد بابت قبولی در دانشگاه بهتون تبریک می گم.
   بالاخره دوره کارشناسی فضای آزاد کمتری داره. اما شما باید وارد محیط کار شوید. بدون هیچ چشم داشتی.
   هر لابراتواری سیاست کاری مخصوص به خود را دارد و من نمیتونم جواب درستی در این زمینه بهتون بدم.
   متاسفانه زیاد مشاهده کردم که لابراتوارها کارآموزان و یا حتی پرسنل خودشان را بسیار محدود می کنند و راه رشد و یادگیری را به آن ها می بندند.البته بسیاری نه همه!
   این را از افرادی که برای دوره های آموزشی جامع و یا تخصصی تشریف میاورند متوجه می شویم.
   فقط توصیه می کنم یک لابراتوار با کیفیت و پایبند به اصول پروتز را انتخاب کنید.
   زمان خود را در جای درست سرمایه گزاری کنید. این خیلی خیلی در روند شغلی شما تاثیر خواهد داشت.
   موفق باشید

 2. با سلام
  من ارشد مدیریت دارم و علاقه مند به این رشته برای ادامه تحصیل در دانشگاه شرایط سنی لازم است ، ایا نرکز شما هم شرایط سنی لازم داره و اینکه در اخر مدرک داده میشود و پس از پایان دوره امکان تاسیس لابراتوار هست یا فقط با مدرک دانشگاه ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. حداقل رتبه کنکور برای این رشته چقدره؟

 4. سلام خانم رحیم زاده سوالی داشتم با توجه به وجود دستگاه های کد اند کم تو زمینه پروتزهای دندانی و دستگاه های تکنولوژیکی جدید. ایا نیازی به دندانساز تجربی و کلینیکی هست ؟ ممنون میشم یکم راهنمایی کنین.

  • سلام آقای فلاح
   در تمامی رشته ها تکنولوژی در حال پیشرفت است و در حوزه ساخت پروتز های دندانی ظهور تکنولوژی کدکم و همچنین پرینترهای سه بعدی بسیار بسیار به این این حرفه کمک می کند.
   بدون اینکه بخوام وارد بحث مزایا و معایب این تجهیزات نوین بویژه در ایران بشم در یک متن کوتاه سعی می کنم پاسخ اصلی را به شما دوست عزیز بدهم.
   تمامی تکنولوژی ها از جمله سخت افزارها و نرم افزارها بایستی اطلاعات را بصورت ورودی دریافت کنند،پردازش کنند و خروجی بدهند.
   حال چه کسی باید این اطلاعات را بصورت دقیق و متناسب با هر کیس کاری به این ماشین یا نرم افزار تفهیم کنه تا خروجی علمی و کاربردی بگیره؟!!
   بله،همان متخصص دارای علم و مهارت.
   هر تکنولوژی در هر حرفه ای متاثر از اطلاعات ورودیشه و به میزان کیفیت این ورودی که همان علم و تجربه است به شما خروجی میده.
   امیدوارم پاسخ سوالتون را داده باشم.
   موفق باشید

 5. سلام ، خسته نباشید

  من ۲۱ ساله هستم و سربازی هم رفتم
  میخوام که بدونم در تهران کدو دانشگاه ها این رشته رو پذیرش دارند ؟
  آیا تحصیل در این دانشگاه ها شامل امکانات رفاهی مثل خوابگاه دانشجویی میشه ؟
  پس از اتمام دوره کاردانی مدرکی که داریم مورد قبول دانشگاه های اروپایی مثل کشور آلمان هست ؟
  درآمد حدودی یک فرد که تازه از این رشته فارغ التحصیل شده چقدر هست در یک لابراتور دندانسازی ؟
  وآیا تحصیل در این رشته نیازمند سرمایه بالا هست یا مثل دندانپزشکی و … هست ؟ چون خانواده من وضعیت چنان خوبی ندارند و من میخوام روی پای خودم بایستم
  خیلی ممنون ازتون ، واقعا سایت عالی دارید

  • سلام آقای صادقی
   بله دانشگاه شهید بهشتی ، دانشگاه تهران ، آزاد
   در خصوص تحصیل دانشگاهی باید متناسب با همان سال صحبت کرد چون هم از لحاظ پذیرش ، نوع جنسیت پذیرش از جمله مرد یا خانم،تعداد ظرفیت ها،نوع اسکان دانشجو،حتی مقطع تحصیلی چ کاردانی چ کارشناسی در این سال ها مدام تغییر وجود داشته و دقیق نمیتونم صحبت کنم.
   در یک کلام اگر بخوام راهنمایتون کنم. شما به محض ورود به دانشگاه اکیدا توصیه می کنم در یک لابراتوار با کیفیت مشغول به فعالیت شوید. مطمئن باشید با کسب مهارت و علم در کنار اون می توانید خیلی خیلی رشد کنید.
   اونجوریا هزینه نداره.
   در یک کلام برادر عزیزم. این صحبت از اینجورر هزینه ها در قبال اینکه درآمدی که باز متناسب با تلاش خودتون است درمیارید بیهوده است.
   شما این رشته را قبول بشو و از همون اول شروع به کسب مهارت و تجربه کن. اینجوری هم هزینه ها خودت را میدی و هم به صورت صحیح سیر تکاملی در این حرفه را طی می کنید که انشاالله در آینده به درآمدهای بسیار خوبی برسید.
   دوست عزیز همه چیز پول نیست. شما وارد کاریشو که بهش علاقه داشته باشی. مطمئن باش با کوچکترین دیدگاه و علم بیزنسی در کاری که بهش علاقه داری به درآمد که هیچ بلکه به ثروت میرسی. هم مالی و هم روحی چون همش برات تفریحه نه کار! شعار نمیدم چون خودم کاملا در این شرایط هستم. و دقیقا از اول رو پای خودم وایسادم.خیلی سخت بود اما ارزشش را برام داشت.
   امیدوارم راهنمایی لازم را کرده باشم.
   موفق باشی

 6. سلام ببخشید چند تا سوال برام پیش اومده امیدوارم زیاد مزاحمت ایجاد نکنم
  ۱ چقدر زمان لازمه تا این حرفه را به شکل تجربی یا دوره های اموزشی یاد بگیرم اگر روزی ۱۲ ساعت زمان بزارم
  ۲ چقدر سرمایه نیاز داره شروع این کار برای حداقلش در شهری مثل اصفهان
  ۳ شما گفتید فقط کسانی که رشتشون اینه میتونن مجوزشو بگیرند ولی اگه تجربی یاد بگیرید هم دولت وارد بخش خصوصی نمیشه یعنی میخوام بدونم اگر این کار را به شکل تجربی یاد بگیرم و بعد جوری کارکنم که شاکی خصوصی نباشه ایا نمیشه فعالیت کرد؟
  واینکه اگر خیلی حرفه ای بشم ایا ممکن نیست که بدون اینهمه زمان مدرک بگیرم یا مدرک رو به کسایی که حرفه ای باشند نمیفروشن؟
  به طور کلی میخوام بدونم انجامش شدنیه یا نه؟

  • سلام.این چه حرفیه،خواهش می کنم.
   در مورد سوال اول: اگر می خواهید در یک لابراتوار مشغول شوید بستگی دارد که اولاً آیا صاحب لابراتوار به شما تمام مراحل را آموزش می دهد یا خیر. چون بسیار کارآموز داشته ام که با توجه به اینکه چند ساله در یک لابراتوار کار می کنند اما تمامی مراحل، مهارت های مختلف و انواع فوت و فن ها را به آن ها نمی گویند و به این راحتی آموزش نمی دهند و حتی از جایی به بعد جلوی پیشرفت آن ها را در آن لابراتوار گرفته بودند.
   و دوماً اینکه آیا جایی که میخواهید از آنجا این حرفه را آموزش ببینید از لحاظ علمی و مهارتی مناسب است یا خیر. ما چند سال قبل دوره های جامع ویژه بازار کار را طراحی کردیم که بصورت کامل در این دوره بصورت علمی و عملی کارآموزان تمامی مراحل ساخت پروتز ثابت را آموزش می بینند. این دوره ۶۰ ساعت است. با توجه به نحوه آموزش و پشتیبانی بعد از پایان دوره،کارآموزان ما بعد از یک ماه فعالیت خود را شروع کرده اند.
   در مورد سوال دوم: بستگی داره به نوع تجهیزاتی که بخواهید تهیه کنید و اینکه در چه سطحی بخواهید کار کنید! یک لابراتوار کوچک پروتز ثابت حتی از ۳۰-۴۰ تومان هم میشه استارت زد.
   در مورد سوال سوم: شاکی؟!!! شما تنها با دکتر کار می کنید. اگر کار پزشکی نکنید بله میشه فعالیت کرد. ولی مجوز لابراتوار تنها به فارق التحصیلان داده می شود.
   در مورد سوال چهارم: اگر خیلی هم حرفه ای باشید باز هم برای دریافت مدرک باید کنکور بدین و انشاالله دانشگاه. البته می توانید با یک فرد فارق التحصیل لابراتوار تاسیس کنید.

   امیدوارم راهنمایی لازم را داده باشم.
   موفق باشید

 7. سلام من میخوام تو مشهد یاد بگیرم کسی میتونه کمکم کنه؟

 8. سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون . من ٣٣ ساله هستم . خواستم بدونم واسه یادگیری این حرفه واسه سن من دیر نیست؟

  • سلام دوست عزیز
   خواهش می کنم.
   یادگیری محدود به هیچ سن خاصی نیست. مهم اینه به این کار علاقه داشته باشید.
   تا آقایی ۵۰ ساله ما تجربه آموزش داشتیم. به هر حال توصیه می کنم به هیچ وجه برای رشد و کسب علم و مهارت،خودتان را محدود نکنید.
   موفق و پیروز باشید

 9. سلام،وقت بخیر
  محتوای این رشته شامل چه دروسی است؟؟برای مثال فیزیک،زیست و…؟؟

 10. با سلام و تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید
  این رشته فعلا در مقطع کاردانی آموزش داده میشه..آیا جایی برای ادامه تحصیل در این رشته و یا در رشته ای دیگر برای کسب مدرک بالاتر وجود دارد؟؟

  • سلام خواهش می کنم
   در ایران خیر،اما در خارج از کشور بله در مقاطع بالاتر هم امکان تحصیل وجود دارد.ترکیه، اما در اروپا سوئیس و آلمان هم برای این رشته می تواند خوب باشد.
   اما توصیه من اینه که بدونید واقاً ابتدا هدفتون را مشخص کنید.
   اگر به دنبال درآمد هستین باید بگم حتی در حد کاردانی می توانید با تمام اصول این رشته بویژه موارد علمی آشنا شوید. اما باید این مطلب را به خوبی بدانید که در این رشته مهارت بسیار بسیار مهم است.
   حتی در دانشکده های دندانپزشکی در قسمت آموزشکده پروتز از اساتید و مربیانی استفاده می شود که واقعا در تلفیق مهارت و علم در این رشته حرف برای گفتن دارند و دوره های آموزشی در کشورهای دیگر طی می کنند و به دانشجویان خود منتقل می کنند.
   اگر عشق به هنر و خلق کردن ندارید توصیه می کنم اصلاً وارد این رشته نشوید اما اگر بلعکس است اصلاً به مقطع فکر نکنید. چون هم به عشقتون می رسید و هم به درآمدی مناسب
   موفق باشید

 11. با عرض سلام…
  معایب این رشته چیست؟

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   به هر حال هر حرفه یا شغلی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که با شناسایی آن ها می توان راهکاری مناسب برایشان در نظر گرفت.
   اما در مورد سوال شما باید عرض کنم در حرفه دندانسازی رعایت بهداشت را در ارتباط با قالب ها و در استفاده از متریال(مواد) مختلف باید حتماً رعایت کرد.
   البته استرس کاری در مورد تحویل به موقع پروتزها به دندانپزشک بخصوص در شلوغی کار می تواند آزار دهنده باشد که نظم و مدیریت در کار این موضوع را بخوبی می تواند حل کند.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super